نمایش درمانی و درمان اختلال استرس پس از سانحه

باکس دانلود
29 تیر, 1396

اختلال استرس پس از ضربه (یا PTSD) واکنش شایعی است که انسان‌ها در مقابل رویدادهای بسیار استرس‌زا یا آسیب‌زا از خود نشان می‌دهند. رویدادهای متفاوتی می‌توانند منجر به PTSD شوند، مثلاً حوادث اتومبیل، مورد تهاجم قرار گرفتن یا قربانی جنایت دیگری شدن، مورد تجاوز جسمی یا جنسی قرار گرفتن، ‌جان در بردن از یک مصیبت مانند سیل یا انفجار، با شاهد مرگ دیگری بودن.

افراد مبتلا PTSD سه نوع مشکل با علامت اساسی نشان می‌دهند:

۱)‌ تجربه مجدد خاطره‌ی دردناک، این تجربه شامل خاطراتی می‌شود که به نظر می‌رسد خارج از کنترل هستند، کابوس‌های شبانه و فلاش‌بک‌هایی (تجدید شدن خاطره به صورت بسیار زنده و روشن) که به فرد مبتلا به PTSD این احساس را می‌دهند که گویی آن رویداد را دوباره از اول تجربه می‌کند.وقتی که فرد مبتلا به PTSD چیزی می‌بیند یا می‌شنود که او را به یاد آن حادثه می‌اندازد، خاطرات دردناک وی دوباره زنده می‌شوند.

۲) اجتناب از یادآوری اتفاقی که روی داده است، ناراحت کننده است، پس افراد مبتلا به PTSD سعی می‌کنند درباره‌ی آن فکر نکنند. آن‌ها از افراد، اماکن یا چیزهایی که خاطراتشان را زنده کند نیز دوری می‌کنند. آن‌ها اغلب نسبت به سایرین احساس یا عاطفه‌ای ندارند یا احساس جدایی و دوری از دیگران می‌کنند. برخی برای تسکین درد یا ناراحتی‌شان به الکل یا مواد مخدر پناه می‌برند.

۳) علایم تنش جسمانی، این علایم شامل اشکال در به خواب رفتن، تحریک‌پذیری یا خشم در بیشتر اوقات، اشکال در تمرکز و احساس تنش یا گارد گرفتن در مقابل دیگران می‌شود.

علل به وجود آمدن اختلال استرس پس از ضربه چیست؟

وقتی فردی یک آسیب را از سر می‌گذراند، خاطره‌ی اتفاقی که افتاده است در ذهنشان با آنچه در آن هنگام دیدند، شنیدند، بوییدند یا حس کردند همراه می‌شود. بعداً یک منظره، صدا، بو یا احساس مشابه دیگری می‌تواند باعث شود خاطرات و احساس‌های گذشته از نو احیا شوند.

علت دیگر مرور خاطرات این است که افراد مبتلا به PTSD نیاز دارند مفهوم آن اتفاق را برای خود تجزیه و تحلیل کنند. رویدادهای آسیب‌زا باعث می‌شوند که این افراد باورهای پیشین‌شان را زیر سؤال ببرند برای مثال، این که جهان اساساً مکان امنی است یا اتفاق بدی برایشان نخواهد افتاد را مسخره و غیر ممکن می‌دانند.

آن‌ها درباره‌ی ضربه‌ی روحی که به آن‌ها وارد شده‌است فکر می‌کنند تا بتوانند درکش کنند. اما فکر کردن درباره‌ی آن خاطره باعث می‌شود خاطرات و احساسات ناخوشایند و دردناک برگردند. و این خود باعث می‌شود که از فکر کردن درباره‌ی آن واقعه‌ی دردناک طفره بروند. این افراد به جای آرامش یافتن، در فاصله بین به خاطر آوردن یا تلاش برای فراموش کردن نوسان می‌کنند.
رواندرمانی
مدل های درمانی رایج برای استرس پس از سانحه شامل شیوه های مختلفی است که سعی دارند به حافظه جداشده در بیماران دسترسی پیدا کنند. بسیاری از این شیوه ها بیماران را تشویق می کنند که تجربه هیجانی اولیه را بار دیگر تجربه کنند. هیپنوتیزم سعی می کند هیجان را از طریق پالایش در وضعیت خلسه کاهش دهد. درمان های مواجهه ای نیز سعی دارد با استفاده از تکنیک حساسیت زدایی تدریجی به بیمار کمک کند در وضعیت آرامش آسیب روحی را تجربه کند. تکنیک های سایکودراما در نمایش درمانی نیز کارکردی شبیه به سایر شیوه ها دارد. رواندرمانی مبتنی بر سایکودراما متناسب با نیاز بیمار میان مرحله بیانی و حمایتی در حرکت است. گروه درمانی به قربانیان کمک کند تا احساس کنند تنها نیستند. درمان های آموزشی و شناختی-رفتاری نیز به بیماران کمک می کنند با استفاده از شیوه های جدیدی با خشم، استرس و تنهایی خود مقابله کنند.
هنردرمانگران خلاق، از جمله سردمداران درمان اختلال پس از سانحه هستند. چرا که در بسیاری از موارد حوادث تروماتیک به شکل غیرکلامی در فرم های حرکتی و دیداری کدگذاری می شوند و به همین دلیل رسانه های هنردرمانی خلاق توانایی دسترسی به این خاطرات را دارند. برای مثال استفاده از کارهای هنری و عروسک های دستی شیوه ای استاندارد برای کودکانی است که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. از آنجایی که رسانه های هنری اجازه فاصله گرفتن از عواطف ناراحت کننده را ایجاد می کند، در واقع قرایندی است که امکان تکرار، تعمق و تقویت تفسیرها را نیز ایجاد می کند. در این فرایند معمولاً بیمار کنترل بیشتری بر فرایندهای خلق شده پیدا می کند و می تواند شدت عاطفه خود را از طریق مداخله در فرم های هنری کاهش دهد. در نهایت از آنجایی که رسانه های هنری می تواند دریچه ای برای نمایش خویشتن بر دیگران باشد، راهی برای پذیرش خویشت در جامعه را نیز ایجاد می کند.
در میان درمان های هنری، نمایش درمانی نیز یکی از شیوه های بسیار موثر در مواجهه با اختلال استرس پس از سانحه است. در این روش تمرکز برنامه درمانی بر فرایند ( برای مثال بازی در جهان خیالی نمایش) تمرین (یادیگری شیوه های موثر مقابله از طریق بازی نقش) اجرا (اجرای یک تئاتر مبتنی بر داستان زندگی خود برای تماشاگران). هر بیمار فرصت تمرین و تجربه این حالت ها را در نمایش درمانی دارد.
مقاله زیر از جمله نوشته هایی است که به مقوله کاربرد نمایش درمانی در درمان بیماران مبتلا به استرس پس از سانحه ناشی از جنگ می پردازد. مقاله زیر مبتنی بر برنامه ای است که در مرکز پزشکی جانبازان امریکا مورد استفاده قرار می گیرد و فرایند کار با جانبازان جنگ را به خوبی بیان می کند. خواندن این مقاله به نمایش درمانگران پیشنهاد می شود.

جعبه دانلود

نام فایل :

james_drama_therapy_in_the_treatment

فرمت فایل:  

pdf

حجم فایل :

۱٫۳۳ مگابایت

زبان :

انگلیسی

مبلغ :

رایگان

سایت هنردرمانی
سایت هنردرمانی
تخصصی ترین سایت در زمینه روانشناسی ، هنردرمانی و شاخه های وایسته به آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

كد امنيتي :به عدد وارد كنيد: