روان گردان ها – قسمت دوم

روان گردان ها - قسمت اول | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه
روان گردان ها – قسمت اول
14 مهر, 1394
روان گردان ها - قسمت اول | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه
روان گردان ها – قسمت سوم
14 مهر, 1394
روان گردان ها - قسمت اول | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه

روان گردان ها - قسمت اول | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه

قرص اکس تازی چیست ؟

قرص اکستازی یک داروی شیمیایی مصنوعی است و دارای اثرات نامطلوب دوگانه ای می باشد به نحوی که هم محرک مغزی و هم توهم زا است.

این دارو به صورت قرص های کوچک به رنگ ها و شکل های متنوعی عرضه می شود. در واقع مسموم کننده ای برای سیستم عصبی است که موجب صدمه مغزی می شود. به علاوه اگر به مقدار زیاد مصرف شود ممکن است باعث افزایش شدید ناگهانی درجه حرارت بدن و منجر به اشکال در عضلات و نارسائی حاد کلیه و سیستم قلبی – عروقی شود.

تحقیقات نشان داده است که مصرف اکستازی می تواند به صدمه دراز مدت بخش هایی از مغز که برای تفکر و حافظه اهمیت اساسی دارند منجر شود. حتی در مواردی مصرف چهار روز این قرص منجر به صدمات مغزی شده که آثار آن شش تا هقت سال بعد هم باقی مانده است.

متیلن دی اکسی متامفتامین یک ماده مخدر صنعتی می باشد که خواض محرک ها و داروهای توهم زا را با هم داراست. MDMA که ساختار شیمیایی آن شبیه متامفتامین، MDA و مسکالین است، در زمره آن دسته از مواد مخدر صنعتی قرار می گیرد که به مغز آسیب می رسانند.

مصرف MDMA از اواسط دهه ۱۹۹۰ افزایش قابل ملاحظه ای یافت. طبق گزارش سازمان ملل، مصرف اکستازی در خلال سال های ۱۹۹۵ ، ۱۹۹۷ ، ۲۰۰۰ ، ۲۰۰۱ در سراسر جهان ۷۰ درصد افزایش داشته است. این ماده باعث کاهش کمرویی و از بین رفتن اضطراب شده و حس همدلی و نزدیکی به دیگران را در فرد ایجاد می کند. این ماده علاوه بر تحریک شیمیایی، نیاز به خوردن، آشامیدن و خواب را سرکوب می کند. همین امر سبب می شود مصرف کنندگان بتوانند در کلوب های شبانه یا پارتی های ۲ ، ۳ روزه دوام بیاورند.

هلند و بلژیک همچنان اولین تولید کننده MDMA محسوب می شوند، هر چند تو لید آن در سرتاسر جهان رو به افزایش است. MDMA غالباً در مناطق شهری و حومه شهرها توزیع می شود اما در شهر های متوسطی که پذیرای دانشجویان بیشتری هستند، بیستر به چشم می خورد.

محبوبیت MDMA سبب شده نه تنها تولید کنندگان آن در گوشه کنار دنیا افزایش یابد بلکه قرص ها و کپسول هایی هم که به عنوان اکستازی به فروش می رسند MDMA خالص نبوده، بلکه حاوی موادی مانند متامفتامین، فن سیکلیدین، آمفتامین، کتامین و پارامتوکسی آمفتامین هستند که موجب افزایش خطرات ناشی از مصرف MDMA گردیده است.

روان گردان ها - قسمت دوم| روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه

 

قسمت اول:

قسمت دوم:

قرص اکس تازی چیست ؟

قسمت سوم:

تأثیرات و مکانیسم اثر

سایت هنردرمانی
سایت هنردرمانی
تخصصی ترین سایت در زمینه روانشناسی ، هنردرمانی و شاخه های وایسته به آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

كد امنيتي :به عدد وارد كنيد: