درمان فرد معتاد اینترنتی

اعتیاد-اینترنتی_2 | روانشناسی دات کام
اعتیاد به اینترنت-3
14 فروردین, 1394
thumb-اعتیاد-دانش-آموزان | روانشناسی دات کام
آیا فرزند شما دچار اعتیاد به کامپیوتر است؟
14 فروردین, 1394

اعتیاد-اینترنتی-2-اسلاید

برای همکاری و درمان فرد معتاد اینترنتی باید چه رفتاری داشته باشیم؟

اگر شما با فردی معتاد در حال زندگی هستید (برای مثال همسر یا عضوی نزدیک از خانواده شما معتاد است)، سعی کنید که هفت مورد زیر را انجام دهید:

۱. هدف خود را برای ترک دادن فرد معتاد مشخص کنید. آیا می‌خواهید که همراه شما تنها به این وابستگی پایان دهد یا احساس نیاز بیشتری به محدود کردن اینترنت دارید؟ دوست دارید که فرد معتاد شب‌ها و روزهای تعطیل برای گذراندن اوقات بیشتر با شما باشد؟ آیا احساس می‌کنید که او یا شما نیاز به مشاوره دارید؟

۲. زمان مناسبی را برای گفتگو معین کنید. بدترین زمان برای گفتگو با فرد معتاد زمانی است که او پای کامپیوتر است. مانند مواجهه با تمامی مشکلات و بازگو کردن مسائل مهم، صحبت در این باره نیز نیازمند آرامش طرفین است. بنابراین مکالمه  را به زمانی که هر دو طرف بحث آماده گفتگو هستند موکول نمایید.

۳. صحبت خود را پیش از آغاز گفتگو معین کنید. باید فرد معتاد بداند که اعتیاد او چه تاثیری بر روی شما گذاشته است. محکم و مشخص در رابطه با آنچه که قلبا به آن معتقد هستید صحبت کنید. در رابطه با احساس سختی که از زمان از دست رفته برای با هم بودن دارید صحبت کنید.

۴. از جملات بدون سرزنش استفاده نمایید که در آن‌ها واژه “من” به کار نمی‌رود. جملات خود را با زبان “عدم داوری، قضاوت یا سرزنش” مرتب کنید. برای مثال اگر بگویید: ” تو به من توجهی نمی‌کنی برای اینکه همیشه روی آن‌ کامپیوتر لعنتی هستی” شریک شما حالت دفاعی به خود می‌گیرد و او نیز در مقابل از جملات دارای واژه “من” برای دفاع از احساسات خود استفاده می‌کند. در عوض از جملات بدون سرزنش مانند زیر استفاده کنید” وقتی که شب‌ها را پشت کامپیوتر می‌گذرانی، من احساس می‌کنم که از من غافل شده‌ای .” یا ” من احساس غمگینی دارم و ناراحتم از اینکه تو دیگر نمی‌خواهی درباره آینده یا نقشه‌هایمان صحبت کنیم”

۵. با همدلی گوش کنید. زمانی که شما پاسخ می‌دهد، شما صحبت خود را قطع کنید و با احترام به تمام حرفهایش گوش دهید. سعی کنید کمی هم از دیدگاه خود فاصله بگیرید و خود را جای او قرار دهید (با کفشهای او راه بروید). این کار به معنی از دست دادن قدرت یا اعلام موافقت شما با او نیست، بلکه به معنای آن است که شما کاملا نسبت به حرفهای او بی‌طرف هستید و سعی می‌کنید که واقعیت آن‌ها را بدون محکوم کردن بپذیرید.

۶. آماده شنیدن پاسخ منفی باشید. در حالت ایده‌ال، شریک شما به طور کامل به صحبت‌های شما در رابطه با عذابی که اعتیاد او برای شما فراهم آورده است گوش می‌کند. نظریه‌های شما را می‌پذیرد، در یک مباحثه مفید شرکت می‌کند و برای تغییر و اجرای محکم تغییرات موافقت می‌کند. اما در رابطه با افراد معتاد، ایده‌آل‌ها کمتر اتفاق می‌افتند. پاسخ‌های منفی شایع‌ترند و شما باید بر نیازهایتان پایدار باشید و به هدف‌هایتان چنگ بزنید. اگر اولین مباحثه خوب پیش نرفت یا خراب شد، سعی کنید زمان دیگری را برای مباحثه پیدا کنید و دوباره موضوع را به میان آورید دوباره خواسته ها و احساسات خود را به آرامی بیان کنید.

۷. راه‌های متفاوتی را انتخاب کنید. در صورتی که ارتباط برقرار کردن با شریکتان میسر نبود و یا مباحثه موفقیت آمیز پیش نرفت،‌ راه‌های دیگر را انتخاب کنید. این راه‌ها‌ می‌تواند نوشتن نامه برای فرد یا حتی استفاده از ایمیل باشد. برای مثال ارسال ایمیل، خود باعث نفی این نظریه که شما اینترنت را بد یا شیطانی و مضر می‌دانید می‌شود.

در نهایت و در صورتی که از راه‌حل‌های بالا به نتیجه‌ای که می‌خواستید نرسیدید، می‌توانید از مشاوره و متخصصین امر کمک بگیرید.  تماس با ما

حتی اگر زوج شما از انجام این کار نیز سرباز زد، خودتان بهتر است که به مشاوره برای کمک بیشتر مراجعه کنید.  تماس با ما

سایت هنردرمانی
سایت هنردرمانی
تخصصی ترین سایت در زمینه روانشناسی ، هنردرمانی و شاخه های وایسته به آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

كد امنيتي :به عدد وارد كنيد: