دامهایی که والدین در آن‌ها گرفتار می شوند

سوالات پیش از ازدواج | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه
سوالات پیش از ازدواج
27 مهر, 1394
ارتباط موثر - قسمت اول | روانشناسی دات کام | روانشناسی برای همه
ارتباط موثر – قسمت اول
27 مهر, 1394

آیا اغلب از رفتار فرزند خود خشمگین، شرمنده یا خجل می شوید؟

آیا متوجه شده اید که فرزندتان اغلب شما را عصبانی می کند یا اینکه برای جلب همکاری او ناچار هستید به تهدید و دادو فریاد متوسل شوید؟

آیا گاهی اوقات درباره‌ی نحوه‌ی مهار رفتار کودکتان با همسر خود جر و بحث و مجادله می‌کنید؟

اگر پاسخ شما به برخی از این سوالات مثبت است، احتمالا شما گرفتارهای این دام‌ها شده اید!!

دام‌هایی که در رابطه با تربیت فرزندان وجود دارد، به میزان فشارهای روحی والدین می‌افزاید و کار تربیت و بزرگ کردن کودکان را دشوارتر می‌سازد.

موراد زیر رایج‌ترین دام هایی است که پدرها و مادرها درگیر آن می‌شوند:

۱-دام انتقام و خرده‌گیری: شامل درگیری فراوان و معمولا غیر ضروری جنگ قدرت با کودک است که به طور معمول شامل برخورد پدر یا مادر با بد رفتاری‌های کودک است. از قبیل دعوا یا بحث به روش‌های زیر:

الف) تهدید آمیز: اگر یکبار دیگر این کا را تکرار کنی، من می‌دانم و تو

ب)انتقادی: دست از سر برادرت بردار!

ج)با فریاد: گفتم، دست از سرش بردار!!

د) تنبیه بدنی

در این نوع روش انضباطی، که خشم پدر و مادر به سرعت افزایش می‌یابد، اغلب نتیجه عکس است، و ممکن است به تنفر ئ دشمنی بیشتر بین کودک و والدین بینجامد.

۲-دام تنهایشان بگذارید: معمولا با دام انتقاد و خرده‌گیری همراه است و شامل بی توجهی پدر و مادر نسبت به کودک است هنگامیکه رفتار پسندیده‌ای از خود نشان می‌دهد یا هنگامیکه در کنار سایر کودکان دوستانه بازی می‌کند. اگر رفتار شایسته‌ی کودک مورد بی توجهی و بی مهری قرار گیرد، در آینده چنین رفتاری کمتر از او سر می‌زند.

یک اصل مهم در تربیت صحیح کودک تشویق و توجه به رفتارهایی است که دوست دارید در آینده بیشتر شاهد آن باشید.

۳-دام فقط به خاطر بچه‌ها: در مورد پدر و مادرانی صدق می‌کند که ازدواج ناموفقی دارند و با وجود دعوا و جرو بحثهای فراوانی که با یکدیگر دارند به جای اینکه روش‌هایی را برای بر طرف کردن اختلافات زناشویی خود بیاموزند، فقط به خاطر بچه‌ها زندگی می‌کنند.

مشکلات جدی زناشویی را نباید نادیده گرفت، این مساله آنقدر مهم است که تحقیقات نشان داده اند کودکانی که تنها با پدر با ثبات یا تنها با مادر باثبات زندگی می‌کندد مشکلات کمتری دارند نسبت به کودکانی که با والدین دچار مشکلات زناشویی زندگی می‌کنند.

جدال و اختلاف نظر بر سر روش‌های تربیت فرزند میان پدر و مادر منجر به ناسازگاری و تضاد می‌شود که این به نوبه‌ی خود می‌تواند مشکلات رفتاری را وخیم‌تر سازد.

۴-دام بی نقص بودن پدر و مادر: از آنجایی که پدر یا مادر کامل وجود ندارد، پروراندن چنین سودایی در سر، منجر به نا امیدی، تنفر، احساس گناه و ناتوانی می‌شود.

۵٫دام فدا شدن: برخی والدین خود را چنان را درگیر تربیت کودک می‌کنند که نیازهای عاطفی خود را برای داشتن روابط زناشویی مناسب، مصاحبت و دوستی، همنشینی، تفریح، امور شخصی و شادی و لذت نادیده می‌گیرند، تا آنجا که باعث خدشه دار شدن زوابط زناشویی شده، سر انجام به احساس نارضایتی و تنفر تبدیل می‌شود. تربیت موفق هنگامی به دست می‌آید که بزرگسالان زندگی متعادلی داشته باشند. باید دانست که گذشتن از همه چیز و فدا کردن خود، به تربیت عالی نمی‌انجامد.

 

در مطالب آینده توصیه‌هایی که برای حل این مشکلات لازم است را مطرح خواهیم کرد.

سایت هنردرمانی
سایت هنردرمانی
تخصصی ترین سایت در زمینه روانشناسی ، هنردرمانی و شاخه های وایسته به آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

كد امنيتي :به عدد وارد كنيد: