اعتیاد به اینترنت-1

اعتیاد-thum | روانشناسی دات کام
بخش اعتیاد
12 فروردین, 1394
اعتیاد-اینترنتی_2 | روانشناسی دات کام
اعتیاد به اینترنت-2
12 فروردین, 1394
اعتیاد-اینترنتی_2 | روانشناسی دات کام

اعتیاد-اینترنتی_2 | روانشناسی دات کام

اعتیاد-اینترنتی_1 | روانشناسی دات کام

اعتیاد-اینترنتی_1 | روانشناسی دات کام

آشنایی با اعتیاد به اینترنت

قدم به قدم تا ترک اعتیاد به اینترنت

وقت آن رسیده‌ است که به جای تکذیب و فرار، به دنبال بازگشت از راهی که انتخاب کرده‌اید، باشید. برای این کار، قدم‌های زیر شاید در حل مشکلات شما موثر باشند.

قدم اول: آگاهی از مدت زمان استفاده

لیستی از مواردی را که احساس می‌کنید در اثر استفاده افراطی از اینترنت از دست داده‌اید تهیه کنید (برای مثال، زمانی که برای ارتباط با خانواده از دست داده‌اید، خواب روزانه، دیدار با دوستان)

مقدار زمان آنلاین بودن و استفاده‌های متفاوتی که از اینترنت طی یک هفته انجام می‌دهید را بر اساس مقدار ساعات در طی یک هفته یادداشت کنید، برای راهنمایی بیشتر موارد زیر را یادداشت نمایید:

* چند ساعت در هفته را در چت‌روم‌ها مشغول هستید؟ به علاوه نام چت‌روم‌هایی که استفاده می‌نمایید را نیز یادداشت نمایید.

* چند ساعت در هفته را صرف بازی‌های رایانه‌ای و گروهی می‌نمایید، نام بازی‌ها را نیز یادداشت کنید.

* چند ساعت در هفته را به ایمیل خود اختصاص می‌دهید؟ تعداد ایمیل‌های دریافتی و فرستاده شده خود را به صورت روزانه بنویسید.

* چند ساعت در هفته را به مرور اخبار گروه‌های خبری و تفریحی که عضو آن‌ هستید سپری می‌نمایید؟ گروه‌های متفاوتی که در آن‌ها عضو هستید را یادداشت کنید.

* چند ساعت در هفته را به جستجو در وبسایت‌های متفرقه می‌گذرانید؟ نام موضوعات مورد علاقه خود را بنویسید.

* مدت زمانی در هفته را که در پی کشف سایت‌های تازه هستید یادداشت کنید.

* مدت زمانی که در طی یک هفته به دیگر استفاده‌ها از اینترنت مرتبط است و در موارد بالا به آن‌ها اشاره نشده است، یادداشت نمایید.

قدم دوم: استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان

بعد از تهیه لیست از مواردی که بیشترین زمان استفاده شما از اینترنت در ساعات آنلاین بودن را شامل می‌شود نوبت به استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان می‌رسد. برای مدیریت زمان خود موارد زیر را آغاز نمایید.

1- فعالیت جدیدی را به صورت منظم پیگیری نمایید. این فعالیت‌ می‌تواند، موضوعی باشد که قبلا همیشه قصد انجام و یا امتحان آن را به جای نشستن پشت میز و استفاده از اینترنت را داشته‌اید. تفریحاتی که در زندگی روزمره داشته‌اید باعث می‌شود که تمایل شما برای چک کردن دیوانه‌وار اینترنت کاهش پیدا نماید.

2- الگوی استفاده خود را مشخص کنید. چه روزهایی در هفته را انلاین می‌شوید؟ چه ساعت‌هایی از روز استفاده از اینترنت را آغاز می‌کنید؟ یک دوره استفاده معمولی اینترنت چند ساعت به طول می‌انجامد؟ معمولا کجا از اینترنت استفاده می‌نمایید؟ حال برای تغییر اعتیاد خود، شروع به تغییر عادات و الگوهای استفاده نمایید و حتی برعکس الگوی قبلی رفتار نمایید.

3- مواردی غیر از خودتان که باعث قطع استفاده می‌شوند را پیدا کنید. برای مثال، موضوعاتی که نیاز به تمرکز شما دارند یا جاهایی که باید بروید را مشخص کنید تا به عنوان یک نگهدارنده، خارج شدن از محیط آنلاین را به شما یادآوری نمایند. همچنین طوری برنامه ریزی کنید تا مدت زمان آنلاین بودن شما قبل از رسیدن موعد آن‌ها باشد. در صورتی که این موارد به علت نادیده گرفتن یا فراموش کردن کارها توسط شما موثر نبود، از یک زنگ ساعت برای یادآوری استفاده نمایید تا به شما زمان پایان دادن به دوره استفاده را یادآوری کند. همچنین یک مورد مهم قرار دادن ساعت در محلی دورتر از کامپیوتر برای جدا کردن شما از پشت میز و خاموش کردن زنگ ساعت است!

4- برای استفاده از اینترنت برنامه ریزی خود را عوض کنید یا برنامه ریزی جدیدی را آغاز کنید. برای این کار ساعات استفاده و پایان دادن به استفاده خود را مشخص کنید. همچنین یک هدف مشخص در رابطه با این موضوع ایجاد نمایید. برای مثال اگر تا پیش از این چهل ساعت از هفته را به استفاده از اینترنت می‌گذرانید از این به بعد بیست ساعت در هفته را به این موضوع اختصاص دهید. حتی استفاده خود را در صورتی که به صورت هفتگی‌ست به رزوانه تغییر دهید. یعنی هر روز به صورت محدودتر استفاده کنید تا در یک روز هفته با مقدار زیاد.

ادامه دارد ….

قسمتهای دیگر این مقاله :

سایت هنردرمانی
سایت هنردرمانی
تخصصی ترین سایت در زمینه روانشناسی ، هنردرمانی و شاخه های وایسته به آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

كد امنيتي :به عدد وارد كنيد: